0 سبد خرید
لامپ مهتابی ال ای دی جدید

خیلی وقت است که همه ما به توصیه بابابرقی لامپ‌های رشته‌ای را کنار گذاشته‌ایم. یادتان هست که بعد از این لامپ‌های قدیمی از لامپ‌های فلوروسنت استفاده کردیم؟ لامپ‌های فلوروسنت همان لامپ‌هایی هستند که آن‌ها را به اسم لامپ کم‌مصرف می‌شناسیم و چندسالی هم مهمان خانه‌هایمان بودند. باور می‌کنید که دوره این لامپ‌ها هم به همین زودی تمام شد؟ تکنولوژی با سرعتی که حتی فکرش را نمی‌کنید در حال پیشرفت است. حالا در این مطلب قرار است با هم با مهتابی‌های ال ای دی جدید آشنا بشویم که حسابی از هزینه‌های قبض برقتان کم می‌کند.

مزایای استفاده از لامپ مهتابی ال ای دی جدید

استفاده از مهتابی ال ای دی جدید مزایایی دارد که بعد از دانستن آن‌ها دلتان می‌خواهد از آن‌ها استفاده کنید؛ البته چه بخواهیم و چه نخواهیم خیلی زود تکنولوژی راه خودش را باز می‌کند و همه‌گیر می‌شود؛ پس بهتر است با آن همراه شویم تا از غافله عقب نمانیم.

 • طول عمر بالای مهتابی‌ها (بیشتر از ۲۰هزار ساعت)
 • مقاوم‌بودن و خراب‌نشدن با ضربه‌های جزیی
 • نداشتن مواد سمی مثل فسفر یا جیوه
 • کاهش مصرف برق و هزینه آن (تا حدود ۷۰درصد مصرف را کاهش می‌دهد.)
 • بازیافت‌شدنی و دوستدار محیط زیست
 • تولید کمتر گرما (تولید گرما نشانه هدررفت انرژی است)

 مزایای استفاده از لامپ مهتابی ال ای دی جدید  

رنگ مهتابی‌های ال ای دی جدید

بعضی از مردم جلوه خاصی از نور را می‌پسند و رنگ نور روی اعصابشان تأثیر مستقیمی دارد. شما به‌راحتی می‌توانید برای راحتی چشم‌ها یا جلوه محل کار یا خانه‌اتان رنگ مناسبی از مهتابی‌های ال ای دی را استفاده کنید.

 • لامپ‌های مهتابی با نور آفتابی (زرد)
 • لامپ‌های مهتابی با نور مهتابی (سفید)
 • لامپ‌های مهتابی با نور بیش‌تر از (یخی)
  نورهای یخی حسی از سرما دارند، به همین خاطر در یخچال‌های ویترینی از آن‌ها استفاده می‌شود.

رنگ مهتابی‌های ال ای دی جدید   

خطرات استفاده از نور مهتابی‌های معمولی

لامپ‌های مهتابی معمولی نور فرابنفش UV از خودشان ساطع می‌کنند که خیلی آسیب‌زننده است. این نور می‌تواند باعث بیماری‌ها مختلفی شود که عواقبی جدی دارند؛ مثلاً سرطان پوست، سوختگی قرنیه چشم و بیماری‌های دیگر؛ اما نور فرابنفش در مهتابی‌های ال ای دی خیلی ناچیز است و هیچ اثر مخربی ندارد یا می‌شود از اثرات ناچیز آن چشم‌پوشی کرد؛ پس مهتابی‌های ال ای دی دوستدار و حافظ سلامت شما هم هستند.

تعمیر یا تعویض لامپ های مهتابی ال ای دی

اگر لامپ مهتابی شما بسوزد، چه کار می‌کنید؟ شاید اول از همه احتمال بدهید که ترانزیستور سوخته یا شل شده است؛ اما اگر مشکل از ترانزیستور نباشد، احتمالاً هیچ راهی برای استفاده مجدد از مهتابی وجود ندارد؛ ولی باید بدانید لامپ‌های مهتابی ال ای دی تعمیرشدنی هستند، کافی است آن را به برق‌کار حرفه‌ای بسپارید. برق‌کار قطعه سوخته لامپ را برایتان عوض می‌کند و لامپ دوباره مثل روز اولش کار می‌کند؛ اما فقط همین نیست. خیلی از لامپ‌های مهتابی ال ای دی با برندهای مختلف، ضمانت پس از فروش دارند. شاید در دید اول کمی خنده‌دار برسد؛ اما این تضمین‌ها واقعی هستند و می‌توانید به جای یک لامپ سوخته، لامپی نو تحویل بگیرید.

تعمیر یا تعویض لامپ های مهتابی ال ای دی   

ضعیف شدن نور لامپ‌های مهتابی ال ای دی

بعضی‌ها می‌گویند نور لامپ‌های مهتابی ال ای دی بعد از مدتی ضعیف می‌شود و تقلبی هستند؛ اما اینطور نیست، این مسئله دلیل دیگری دارد. این مهتابی‌ها طول عمر بیشتری نسبت به مهتابی‌های قدیمی دارند؛ اما به هرحال عمرشان محدود و در حد ۲۰هزار ساعت روشنایی است. لامپ‌های مهتابی ال ای دی وقتی به آخر عمرشان نزدیک می‌شوند، کم‌فروغ‌تر می‌شوند. کم پیش می آید که این لامپ‌ها ناگهانی بسوزند. روند کم‌نورشدن آن‌ها خیلی کند است و یک سال طول می‌کشد تا لامپ بعد از کم‌نورشدن بسوزد؛ پس از نظر تئوری یک‌سالی برای تعویض آن وقت دارید؛ البته عمر مفید این لامپ‌ها از نظر فنی تا زمانی است که به ۷۰درصد نوردهی خودشان برسند.

ضعیف شدن نور لامپ‌های مهتابی ال ای دی   

سوختن لامپ های مهتابی ال ای دی جدید

عمر لامپ‌ها کم‌مصرف (فلورسنت) به تعداد دفعات خاموش و روشن کردنشان بستگی دارد؛ پس حتی اگر در یک هفته هم به آن تعداد برسید، لامپ می‌سوزد. شاید هم رسیدن به آن تعداد چند سالی طول بکشد. در هر صورت این ملاک خوبی برای تعیین طول عمر نیست؛ اما طول عمر مهتابی‌های ال ای دی به مقدار ساعتی که روشن هستند بستگی دارد که واحد منطقی‌تری برای سنجش طول عمر است. مهتابی‌های ال ای دی جدید به این زودی‌ها نمی‌سوزند؛ مگر در نوسان شدید برق باشند که در این صورت هر لامپی می‌سوزد و دیگر تکنولوژی یا مدلش مهم نیست.
این مهتابی‌ها در برابر ضربه‌های آرام مقاوم هستند. در عوض حرارت دشمن مهتابی‌های ال ای دی است. اگر این مهتابی‌ها در حرارت بمانند یا به‌خاطر مشکلات سیم‌کشی ساختمان داغ کنند، به‌راحتی می‌سوزند؛ پس اگر از این لامپ‌ها استفاده کرده‌اید و مدام سوخته‌اند و راضی نبودید، حتماً سیم‌کشی ساختمانتان را بررسی کنید. اینجا دیگر بحث فقط لامپ‌ و مهتابی‌ها نیستند، همه وسایل برقیتان در خطر هستند. مهتابی‌‌های ال ای دی را در قاب‌هایی که جریان هوا ندارند هم وصل نکنید. جریان هوا مهم‌ترین عامل خنک ماندن این لامپ‌ها هستند.

سوختن لامپ های مهتابی ال ای دی جدید   

استفاده از مهتابی‌های ال ای دی در اروپا

در اروپا لامپ‌های کم‌مصرف خیلی زود جای خودشان را به لامپ‌ها و مهتابی‌های ال ای دی دادند. مردم خیلی زود پی بردند که استفاده از این مهتابی‌ها به‌صرفه‌تر است و این‌ها برای محیط زیست هم بهتر هستند. این مهتابی‌ها در ایران هنوز تازگی دارند. البته استقبال خوب از آن‌ها نشان می‌دهد که خیلی زود به رایج‌ترین و پرفروش‌ترین لامپ‌ها تبدیل شده‌اند. شما با استفاده از لامپ‌های ال ای دی جدید به محیط زیست هم کمک می‌کنید. این لامپ‌ها گرمای زیادی ندارند که به‌خاطرشان مجبور بشوید از وسایل سرمایشی با درجه بیشتر استفاده کنید؛ پس به زمین کمک می‌کنید. هیچ ماده سمی هم در این لامپ‌ها نیست که به طبیعت برگردد و به آن آسیب برساند.
 جهت خرید مستقیم لامپ از کارخانه با شماره های مندرج در سایت روشان الکتریک تماس بگیرید.

نوشتن دیدگاه